Kierownik Działu Poradnictwa Zawodowego i Szkoleń

 


 

mgr Wiesława Kwiatkowska

Telefon: 013 434-21-37 w. 49

 

 Do zadań podstawowych Działu Poradnictwa Zawodowego i Szkoleń w szczególności należy

 

1.Udzielanie bezrobotnym i poszukującym pracy pomocy w wyborze odpowiedniego zawodu i miejsca pracy oraz planowanie rozwoju kariery zawodowej, a także przygotowanie do lepszego radzenia sobie w poszukiwaniu i podejmowaniu pracy.

2. Udzielanie informacji o zawodach, rynku pracy oraz możliwościach szkolenia i kształcenia, umiejętnościach niezbędnych przy aktywnym poszukiwaniu pracy i samozatrudnieniu.

       3.   Udzielanie porad z wykorzystaniem standaryzowanych metod ułatwiających wybór zawodu, zmianę kwalifikacji, podjęcie lub zmianę zatrudnienia, w tym badanie zainteresowań i uzdolnień zawodowych,

      4. Kierowanie na specjalistyczne badania psychologiczne i lekarskie umożliwiające wydanie opinii o przydatności zawodowej do pracy i zawodu albo kierunku szkolenia.

5.    Inicjowanie, organizowanie i prowadzenie indywidualnych i grupowych porad zawodowych dla bezrobotnych i poszukujących pracy.

6.  Udzielanie pracodawcom pomocy w doborze kandydatów do pracy spośród bezrobotnych i poszukujących pracy oraz wspieranie rozwoju zawodowego pracodawcy i jego pracowników poprzez udzielanie porad zawodowych.

      7. Prowadzenie szkoleń z zakresu umiejętności poszukiwania pracy w ramach poradnictwa zawodowego.

      8. Inicjowanie, organizowanie i finansowanie szkoleń dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz współpraca w tym zakresie z instytucjami i partnerami rynku pracy.

      9. Monitorowanie przebiegu szkoleń, m.in. poprzez wizytację zajęć edukacyjnych w trakcie trwania szkoleń.

     10. Przyznawanie bonów szkoleniowych zgodnie z przepisami Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

     11. Organizowanie szkoleń bezrobotnych w ramach umów trójstronnych pomiędzy powiatowym urzędem pracy, instytucją szkoleniową i pracodawcą.

    12. Udzielanie na wniosek bezrobotnego pożyczek na sfinansowanie szkolenia zgodnie z przepisami Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

    13. Prowadzenie analiz efektywności i skuteczności szkoleń.

    14. Przygotowanie dokumentacji do finansowego rozliczenia kosztów szkoleń.

    15. Prowadzenie sprawozdawczości dotyczącej realizowanych programów finansowanych z FP i EFS w części dotyczącej zadań realizowanych przez Dział Poradnictwa Zawodowego i Szkoleń.

    16. Współpraca z Działem Programów i Instrumentów Rynku Pracy przy realizacji projektów z FP i EFS w części dotyczącej zadań realizowanych przez Dział Poradnictwa Zawodowego i Szkoleń.

    17. Tworzenie baz danych dot. realizowanych zadań.

    18. Ustalanie profilu pomocy, przygotowanie i nadzór nad realizacją indywidualnego planu działania, świadczenie podstawowych usług rynku pracy w formie indywidualnej oraz ułatwianie dostępu do innych form pomocy określonych w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

19. Stała współpraca z pracodawcą w zakresie pomocy określonej w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

20. Finansowanie ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego — na wniosek pracodawców, na podstawie zawartych umów - działań na rzecz kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców.

21. Udzielanie pomocy w zakresie organizacji szkoleń osobom podlegającym ubezpieczeniu społecznemu rolników, z którymi stosunek pracy lub stosunek służbowy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy i które nie są uprawnione do zasiłku w zakresie organizacji szkoleń.

      22. Finansowanie kosztów studiów podyplomowych obejmujące koszty należne organizatorowi studiów, stypendium dla studiującej osoby bezrobotnej oraz koszty ubezpieczenia uczestnika studiów podyplomowych od następstw nieszczęśliwych wypadków.

      23 .Prowadzenie spraw związanych z rozpatrywaniem wniosków i zawieraniem umów o dofinansowanie z FP kosztów szkolenia pracowników objętych rozwiązaniami na rzecz ochrony miejsc pracy, o których mowa w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy.

      24.Prowadzenie monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych.

 

Wytworzył:
Piotr Ziemiański
Udostępnił:
Bryś Konrad
(2005-06-01 12:48:25)
Ostatnio zmodyfikował:
Ziemiański Piotr
(2014-07-18 12:18:56)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki